Arhavi Nöbetçi Eczane

UMUT ECZANESİ

ARHAVİ
BOĞAZİÇİ MAH.SAHİL CAD.NO:77/B
0466 312 72 55
Haritada görüntülemek için tıklayınız...

UMUT ECZANESİ

ARHAVİ
BOĞAZİÇİ MAH.SAHİL CAD.NO:77/B
0466 312 72 55
Haritada görüntülemek için tıklayınız...

Rize'yi Artvin'e ve Erzurum'a bağlamanın en kestirme yolu için proje tamam, Rizeliler projenin yatırım programına alınmasını bekliyor.
Önümüzdeki aylarda açılması planlanan Rize-Artvin Havalimanının ardından projesi tamamlanan ve yatırım programına alınması beklenen Rize Ardeşen-Yusufeli Tünelinin önemini sizler için derlemeye çalıştık.

Rize-Artvin Havalimanının açılması ile birlikte bölgede büyük bir hareketliliğin yaşanması ön görülürken, adının da hakkını verebilmek adına ve Artvin ilinin tamamının bu havalimanından yararlanabilmesini sağlamak için Rize Ardeşen-Yusufeli Tüneli büyük önem taşıyor.

Tünelin açılması ile birlikte mevcut mesafesi 190 km, yolculuk süresi ise 3 saat olan Rize-Artvin Havalimanı - Yusufeli yol mesafesi 78 km'ye yolculuk süresi ise 1 saat 15 dakikaya kadar düşecek.

Yusufeli - Erzurum Havalimanı yol mesafesi 150 km, yolculuk süresi ise 2 saat 30 dakika sürdüğünü hesaba katarsak Rize - Artvin Havalimanının Artvin'in tamamına hizmet vermesi zor gibi görülüyor.

Bu yüzden Rize Artvin Havalimanının yolcu potansiyelini yüksek tutabilmek için Rize Ardeşen-Yusufeli bağlantısı şart.

ERZURUM-RİZE YOLU DA KISALACAK

Şu anda Rize-Artvin Havalimanı ile Erzurum arasındaki en yakın yol mesafesi (Ovit üzerinden) 290 km, yolculuk süresi ise 4 saat. Ardeşen-Yusufeli Tüneli tamamlanırsa bu mesafe 200 km'ye, yolculuk süresi ise 3 saate kadar düşecek.

ESKİ/YENİ YOL MESAFELERİ (KM VE SAAT HESABI)

Mevcut Hat : Rize-Artvin Havalimanı - Yusufeli (Hopa - Borçka - Artvin Güzergahı) : 190 Km / 3 Saat

Mevcut Hat : Rize-Artvin Havalimanı - Yusufeli (Rize - Ovit - İspir Güzergahı ) : 230 Km / 3 Saat 50 Dakika

Yeni Tünel Hattı : Rize-Artvin Havalimanı - Yusufeli (Yeni Tünel ile) : 78 Km / 1 Saat 15 Dakika

Mevcut Hat : Rize - Artvin Havalimanı - Erzurum (Hopa - Borçka - Artvin Güzergahı) : 290 Km / 5 Saat

Mevcut Hat : Rize - Artvin Havalimanı - Erzurum (Rize - Ovit - İspir Güzergahı ) : 290 Km / 4 Saat

Mevcut : Rize - Artvin Havalimanı - Erzurum (Trabzon Güzergahı) 301 Km / 4 Saat 17 Dakika

Yeni Tünel Hattı : Rize - Artvin Havalimanı - Erzurum (Yeni Tünel İle ) 200 Km / 3 Saat

Yusufeli - Erzurum Havalimanı : 149 Km / 2 Saat 30 Dakika

Yusufeli - Artvin Merkez : 70 Km / 1 Saat 10 Dakika

Rize-Artvin Havalimanı - Artvin Merkez : 120 Km / 2 Saat

TURİZM POTANSİYELİ

Rize-Artvin Havalimanının açılmasıyla birlikte bölge turizminde önemli bir patlama bekleniyor. Hali hazırda Fırtına Vadisi - Ayder hattı başlı başına bir turizm cenneti olsa da alternatifsiz kaldığı için alt yapı bakımından yeterli kalmayacak.

Projenin hayata geçmesi ile birlikte Fırtına Vadisinin Doğu Bölgesi, Tunca Vadisi ve Tünelinin açılmasıyla birlikte Yusufeli Bölgesinin bakir kalmış bölgelerinde yeni bir turizm havzasının açılmasını sağlayacak.

PROJE NE AŞAMADA?

İlgili bakanlıklar tarafından söz konusu proje ile ilgili yer ve alan tespiti, etüt, sondaj ve projelendirme çalışmaları tamamlandı. İlk tespitlere göre Rize Ardeşen Sahilinden tünel girişine kadar 3 tünel ile 8 viyadük yapılması planlanıyor. Şu anda projenin yatırım programına alınabilmesi için mücadele veriliyor.

Özetle; söz konusu proje Rize ilini Artvin'e ve Erzurum'a bağlamanın en kestirme yolu olacak.

Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin, Ardeşen-Yusufeli Bağlantı Yolunun Tespiti İçin Yusufeli’nden Yürüyerek Ardeşen Dere Yayla’ya Kadar Yürüdüklerini Söyledi.

Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin, “Yusufeli ve Erzurum’u Daha Kısa Yoldan Rize’ye Bağlayacak Olan Yol Güzergâhını Tespit Etmek ve Görmek Amacıyla 2014 Yılında Barhal Köyümüzün Amanesket Yaylasından, Ardeşen Tunca’nın Dereyayla Mevkisine Bizzat Yürümüştük.” dedi.

 

Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin,” Bu proje 2010 Yılından İtibaren Ardeşen Belediye Başkanımızın, Tunca Belde Belediye Başkanımızın ve Yusufeli Olarak Bizim Gündemimizde Olan Bir Konuydu. Yol Güzergâhını Tespit Etmek ve Görmek Amacıyla 2014 Yılında Barhal Köyümüzün Amanesket Yaylasından, Ardeşen Tunca’nın Dereyayla mevkisine bizzat yürümüştük. Bugün Geldiğimiz Noktada Tunca’ya Kadar Karayolu Ulaşmış Durumda. Dereyayla’ya Kadar da Tunca Beldemizin Güzergâhı Aldırma Çalışmaları Devam Ediyor. Bizde Bu Taraftan Barhal Köyümüze Kadar Olan Kısmı Karayolu Ağına Aldırabilirsek Arada Muhtemelen Çıkacak Olan 7 – 8 Km’lik Bir Tünel İle Karadeniz’i Bir Yerden Daha Yusufeli’ne, Çoruh Vadisine Bağlamış Olacağız. Konuyla İlgili Çalışmalarımız Devam Ediyor.”dedi.

Havalimanı, Rize Ardeşen-Yusufeli Tüneli İle Birlikte Güçlenecek.