Arhavi Nöbetçi Eczane

UMUT ECZANESİ

ARHAVİ
BOĞAZİÇİ MAH.SAHİL CAD.NO:77/B
0466 312 72 55
Haritada görüntülemek için tıklayınız...

UMUT ECZANESİ

ARHAVİ
BOĞAZİÇİ MAH.SAHİL CAD.NO:77/B
0466 312 72 55
Haritada görüntülemek için tıklayınız...

Hopa'da Ölüme Terk Edilen İkinci At Vakası

Sarp Sınır Kapsını kullanarak Kırgızistan’a götürülmek üzere bir tırın dorsesinde 33 at daha yakalandı. Polis ekipleri tır sürücüsüne hayvanları koruma kanunu kapsamında 49 bin 500 lira cezası uygularken, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri ise hayvan refahından 35 bin lira para cezası kesti.
Artvin’in Hopa ilçesinde tır dorsesinde ölüme terk edilen ikinci at vakası daha yaşandı. Geçtiğimiz günlerde Kars'tan Kırgızistan'da bir düğün ziyafeti için kesime götürülmek üzere bir tıra yüklenen ancak tır şoförü Sarp Sınır Kapısı'ndan geçemeyeceğini anlayınca Artvin'in Hopa ilçesinde bulunan tır garajında ölüme terk ettiği atlarla ilgili yaşanan olayların ardından ikincisi yaşandı. Ankara ve Kars’tan Sarp sınır kapısı kullanmak üzere bir tıra yüklenen 33 at Hopa’ya geldiği sırada hayvan severler tarafından fark edildi. Atların bitkin ve ölmek üzere olduğu gören hayvan severler yetkililere haber verdi. Olay yerine gelen Polis ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri yaptığı inceleme sonrası, 33 attan aç ve susuzluktan kaynaklı bitkin ve halsiz olduğunu fark etti. Üç hamile at düşük yaparken veteriner hekimler ve gönüllü vatandaşlar atlara hemen müdahale etti.
Sağlık belgeleri ve çipleri bulunan atların, tırın dorsesinde 20’den fazla at taşıdığı için hayvan refahından 35 bin TL para cezası kesildi. Polis ekipleri ise hayvanları koruma kanunu kapsamında 49 bin 500 lira para cezası uyguladı. Atlar yine Hopa tır parkında indirilerek etrafı polis bariyerleriyle çevrildi. El konulan atların bakım ve tedavilerine başlandığı öğrenildi.
Barikatın ortasında kalan hayvanlar,liderlik vasfı için aralarında savaş başlatanlar kameralara yansırken,Engın Ataman isimli hayvan sever,vahşileşen hayvanları güçlükle önlerken,yetkililerden,hayvanlara yem,tıbbı yardım ve barınacak yere ihtiyaç duyulduğu ifadelerı ile tekmelerden nasibini alan bir at ise düşük yaptığını sözleri ile çağrıda bulundu.
Düşük yavru at iş makinesi ile toprağa gömüldü.