350 Tonluk Kayayı Halatla Tutuyorlar
Haber
11 Mayıs 2021 - Salı 11:58
 
350 Tonluk Kayayı Halatla Tutuyorlar
350 Tonluk Kayayı Halatla Tutuyorlar
ARDANUÇ Haberi
350 Tonluk Kayayı Halatla Tutuyorlar

Artvin'in Ardanuç ilçesine bağlı Peynirli köyünün üst yamacında yer alan ve heyelan durumunda köye yuvarlanma tehlikesi olan 350 tonluk kayayı köylüler çelik ağ içerisine alarak 18 çelik halatla bağlandı.

Ardanuç ilçesinin 60 haneli Peynirli köyünde evlerin üst yamacında dağlık alanda yer alan dev kaya kütlesi, köylülerin korkulu rüyasıydı. Köy muhtarlığı, tehlike oluşturan kaya için yetkililerden yardım istedi. Artvin Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürlüğü ekipleri yaptığı incelemede, yaklaşık 350 ton olduğunu belirlediği kaya kütlesinin kırılarak kontrollü düşürülmesinin yamaçtaki heyelanı tetikleyebileceği gerekçesiyle ilginç bir çözüm geliştirdi. Kaya kütlesi 18 çelik halatla bağlanarak sabitlendi, etrafı ise küçük kaya parçalarının düşmesinin önlenmesi amacıyla çelik ağla örüldü. 5 yıl önce tamamlanan çalışma ile köyde tehlike oluşturan kaya için önlem alınmış oldu.

Peynirli köyü sakinlerinden çiftçi Tuncer Akyüz (60), alınan önlem ile ilgili olarak "Allah razı olsun yapanlardan da sebep olanlardan da. Tehlikeyi önlemiş olduk biraz ama ileride ne olur Allah bilir. Bunun altı gitmiş durumda bir gün yağmurda devrilir yuvarlanır zarar verir insanlar ama şuan için bir sorun yok" dedi.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: halat,kaya,ardanuç,köy,artvin,heyelan
Yorumlar
Haber Yazılımı